Warzywa i owoce

Czym naprawdę się różnią?
Print
Healthy-vegetables-fruits-nutrition
Dlaczego należy jeść zarówno warzywa, jak i owoce?


Jeśli nie przepadasz za warzywami, możesz uważać, że zrekompensujesz to sobie, spożywając więcej owoców. To prosty błąd – warzywa i owoce wymieniamy razem niemal jednym tchem, a ponieważ obie kategorie dotyczą zdrowych pokarmów roślinnych, nasuwa się naturalny wniosek, że dostarczają naszemu organizmowi tych samych składników odżywczych. I jest to do pewnego stopnia prawda. Witaminę C znajdziesz równie łatwo w jagodach, jak i w brokułach. Zarówno buraki, jak i banany zawierają potas. Ale warzywa i owoce zawierają również ogromny i różnorodny wachlarz fi toskładników odżywczych – naturalnych związków roślinnych mogących wspomagać dobre zdrowie. Uzyskanie jak najpełniejszego wachlarza fi toskładników jest bardziej prawdopodobne, kiedy spożywamy zarówno warzywa, jak owoce.

Fitoskładniki odżywcze są odpowiedzialne za kolory i smaki warzyw i owoców. I kiedy dostrzeżemy tę nieskończoną paletę barw i smaków – a nie tylko źródło witamin i minerałów– zaczniemy również doceniać ich różnorodność.  

Na przykład jagody i brokuły mogą być zbliżone pod względem zawartości witaminy C, jednak ich profile fitoskładników odżywczych różnią się diametralnie. Jagody zawdzięczają swój czerwono-fi oletowy kolor związkom zwanym antocyjanami, występującymi powszechniej w owocach niż w warzywach. Natomiast izotiocyjaniany to fi toskładniki odpowiedzialne za charakterystyczny zapach brokułów, kapusty i kalafi ora – tych aromatycznych związków nie znajdziesz jednak w owocach. Inny naturalny barwnik likopen nadaje intensywny czerwony kolor owocom takim jak pomidory (tak, to owoce), różowy grejpfrut i guawa, ale trudno o niego w większości warzyw.

Wiele osób sądzi, że spożywanie warzyw LUB owoców jest równie korzystne jak jedzenie warzyw ORAZ owoców– powyższe przykłady pokazują, dlaczego urozmaicona dieta jest tak ważna, jeśli chcemy dostarczyć organizmowi możliwie najwięcej składników odżywczych.

SUSAN BOWERMAN
Dyplomowana dietetyczka, Certyfi kowana Specjalistkads. Odżywiania Sportowego, Konsultantka ds. Odżywiania Herbalife
PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej i członkiem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
www.krsio.org.pl


pl-PL | 2018-02-23 08:21:29 | NAMP2HLASPX02