Jedz zdrowo latem

Przygotuj się na plażę dzięki dobrym wyborom żywieniowym.
Print
Lady-on-beach_100px-100px

Kilka prostych zmian w diecie pomoże Ci wyglądać i czuć się najlepiej przez całe lato.

Postawmy sprawę jasno: bezpieczne i osiągalne tempo utraty wagi to około 0,5-1 kg tygodniowo.  Aby stracić 0,5 kg w tydzień, musisz ustawić swój budżet kaloryczny tak, by jego bilans był ujemny o około 500 kcal dziennie.  Ponieważ 0,5 kg tłuszczu przechowuje około 3500 kcal, to spalając 500 kcal z zapasu codziennie przez tydzień, stracisz ostatecznie 0,5 kg tkanki tłuszczowej.   Ludzie o większej budowie mogą sobie pozwolić na większy bilans ujemny - brak 750 czy nawet 1000 kcal dziennie pozwoli im tracić na wadze szybciej.

Zaczynamy?

•    Najlepszym sposobem na wytworzenie „debetu” kalorycznego jest połączenie diety i ćwiczeń.  Nie warto stosować tylko jednego z tych elementów. Po pierwsze, u osób o niewielkim zapotrzebowaniu kalorycznym, odjęcie
500 kcal dziennie może nie być możliwe bez negatywnych konsekwencji (nie należy schodzić zbytnio poniżej 1200 kcal dziennie).  Zbyt drastyczne ograniczenie kalorii nie tylko utrudni spełnienie potrzeb żywieniowych, ale może też skutkować brakiem energii do ćwiczeń.  Stosowanie samego treningu też nie będzie łatwe, ponieważ spalenie 500 kcal dziennie wymaga naprawdę ogromnego wysiłku - np. pływania przez godzinę bez żadnych przerw.

•    Skup się na spożywaniu produktów „wysokoodżywczych”, czyli takich, które mają najwięcej składników odżywczych w stosunku do oferowanych kalorii.  Na szczycie listy takich produktów są warzywa, następnie najchudsze źródła białek (ryby i skorupiaki, drób, białko jajka, beztłuszczowe produkty mleczne, odżywki białkowe), a dalej owoce i pełne ziarna.

•    Ogranicz spożycie produktów pełnoziarnistych przez pierwszy tydzień lub dwa, żeby rozpocząć cały proces bardziej efektywnie.  Nie rezygnuj z nich całkiem, wystarczy ograniczenie do jednej, dwóch porcji dziennie - zaoszczędzisz  w ten sposób sporo kalorii.  Dopóki jesz dużo warzyw i owoców, ilość uzyskanych węglowodanów powinna z powodzeniem pozwolić na aktywność fizyczną.

•    Uważne liczenie kalorii to sprawa kluczowa, ale często i najtrudniejsza. Dlatego właśnie substytuty posiłków są tak przydatne - w ich przypadku wyliczenia są zbędne, ponieważ ilość kalorii na porcję jest dokładnie znana.  Pij koktajle z mlekiem i owocami zamiast dwóch posiłków dziennie, a przy trzecim posiłku postaw na warzywa i białko.  

•    Pilnuj, by Twoje przekąski były małe i bogate w białko (batonik proteinowy lub małe opakowanie jogurtu greckiego sprawdzą się tu świetnie), a ograniczysz potrzebę skomplikowanych wyliczeń kalorycznych do minimum.

Napisane przez Susan Bowerman, Dyplomowaną dietetyczkę, Certyfikowaną Specjalistkę ds. Odżywiania Sportowego i Konsultantkę ds. Odżywiania Herbalife.
PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej i członkiem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
www.krsio.org.pl


pl-PL | 2018-02-23 08:34:58 | NAMP2HLASPX02