Porady kosmetyczne w wielkim mieście

Print
Beauty tips for life in the city

Żyjesz w obszarze zurbanizowanym? Miejskie życie ma swoje zalety, ale minusem może być wpływ zanieczyszczeń na Twoją skórę.


Czym są zanieczyszczenia?


Zanieczyszczenia przybierają różne formy: widoczną, którą możesz zetrzeć ze skóry i dostrzec na płatku kosmetycznym oraz formę gazową, np. dwutlenku azotu, siarki czy tlenku węgla. Niezależnie od tego, na które z rodzajów zanieczyszczeń jesteś wystawiona, zbierają się one na skórze, tworząc na niej niezdrową otoczkę.

Zanieczyszczenia mogą być odpowiedzialne m. in. za suchość i matowość skóry, niektóre alergie, podrażnienia, nadwrażliwość i zapalenia skóry oraz jej przedwczesne starzenie się. Szczególnie dotknięte ich efektami są zwykle rejony twarzy, szyi i dłoni, ponieważ są one wystawione na regularne działanie zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia pochodzą ze źródeł znajdujących się zarówno w Twoim domu, jak i na zewnątrz. Przykłady zanieczyszczeń domowych to dym tytoniowy, roztocza, pleśnie, sadza z pieców i kominków, odświeżacze powietrza oraz spreje chemiczne (np. lakiery do włosów, środki do czyszczenia mebli, perfumy). Wszystkie one mogą prowadzić do suchości skóry i podrażnień. Aby temu zapobiec, zadbaj o poprawę jakości powietrza, wpuszczając świeże powietrze do domu tak często, jak to tylko możliwe. Napływające powietrze zmniejszy stężenie zanieczyszczeń, co może bardzo pomóc Twojej skórze. Oczywiście, jeśli żyjesz w bardzo zanieczyszczonej okolicy, spróbuj uczynić powietrze w swoim domu możliwie jak najczystszym.

Zewnętrznymi źródłami zanieczyszczeń są: smog, kurz, spaliny samochodowe, tlenki diazotu, toksyczne metale, np. rtęć i ołów, amoniak, i tak dalej. Substancje te zwiększają ilość wolnych rodników w naszym środowisku. Badania wykazały, że wolne rodniki niszczą i postarzają skórę, stopniowo uszkadzając komórki poprzez utlenianie.


Jak przeciwdziałać negatywnym efektom zanieczyszczeń skóry:

 1. Oczyszczaj jak najdokładniej
 2. Pierwszym krokiem jest usunięcie zanieczyszczeń i brudu ze skóry poprzez jej prawidłowe oczyszczenie. Jeśli żyjesz w wyjątkowo zanieczyszczonej okolicy, możesz pokusić się
  o „podwójne oczyszczenie”. Wybierz odpowiedni dla Twojej skóry środek oczyszczający, który nie zawiera dodatkowych siarczanów i wyczyść dokładnie skórę, usuwając z jej powierzchni osady, takie jak makijaż, brud, nadmiar sebum i wszelkie chemikalia,
  z którymi mogłaś się zetknąć. Na koniec dobrze jest wykonać ponowne, szybkie oczyszczanie, dzięki któremu upewnisz się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Jeśli masz zatkane pory, mogą pojawić się wypryski; jest to sygnał, że musisz nieco lepiej oczyszczać skórę.

 3. Złuszcz zanieczyszczenia
 4. Regularne złuszczanie może pomóc w ochronie przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń na skórze, które mogą prowadzić do suchości i matowej cery. Porządny peeling pomoże oczyścić pory i usunąć brud, sebum oraz zanieczyszczenia.

 5. Postaw na przeciwutleniacze
 6. Przeciwutleniacze pomagają przeciwdziałać szkodliwym efektom wolnych rodników, wspierając zdrowy wygląd skóry. Możesz czerpać korzyści z działania przeciwutleniaczy, spożywając je (świetnym źródłem są borówki) lub stosując zawierające je kosmetyki. Szukaj środków oczyszczających, nawilżających i kremów, które zawierają przeciwutleniające witaminy C i E. Pomogą Ci one przeciwdziałać zanieczyszczeniom napotykanym w środowisku miejskim.

 7. Używaj dobrego kremu nawilżającego
 8. Kremy nawilżające zapewniają Twojej skórze wsparcie przeciwutleniaczy, dodatkowe nawilżenie i pomagają stworzyć barierę chroniącą skórę przed zanieczyszczeniami.

 9. Unikaj godzin szczytu
 10. Dla dobra swojej skóry spróbuj unikać przebywania w bardzo zanieczyszczonej okolicy podczas godzin szczytu (okresu największego ruchu). Im więcej samochodów znajduje się na drogach, tym bardziej jesteś wystawiona na zanieczyszczenia.

 11. Używaj kremu do opalania
 12. Nie ma powodu do NIE używania kremu do opalania przy wychodzeniu na zewnątrz. Nawet, jeśli słońce nie wydaje się świecić szczególnie mocno, promienie UV mimo wszystko uszkadzają Twoją skórę.

 13. Zadbaj o nawodnienie
 14. Woda jest dobra dla Twojego ciała i jeszcze lepsza dla Twojej skóry. Pijąc więcej wody, pomagasz nawodnić skórę. Jedz świeże, zawierające dużo wody owoce oraz te bogate w przeciwutleniacze. Delektuj się cytrusami, arbuzem, jabłkami – to pyszne, nawadniające przekąski.

Całkowite uniknięcie zanieczyszczeń jest prawie niemożliwe, ale dzięki tym prostym poradom być może zmniejszysz ich szkodliwy wpływ na swoją skórę.

Napisane przez ekspertkę ds. urody, Jacquie Carter. Jacquie jest w Herbalife Dyrektorem ds. Edukacji i Szkoleń w zakresie Odżywiania Zewnętrznego.

PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej i członkiem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
www.krsio.org.pl


pl-PL | 2018-02-23 02:18:04 | NAMP2HLASPX02