Nuda na bieżni? To już przeszłość!

Print
5 ways to eliminate treadmill boredom
Pomyśl o bieganiu na bieżni… Czy czujesz wewnętrzne ciepełko na myśl o zmierzeniu się z samym sobą lub nadrobieniu zaległości serialowych podczas ćwiczeń? A może mrozi Ci krew w żyłach sama myśl o tym, że czas wlecze się niemiłosiernie, a bieg jest karą, którą sam sobie fundujesz?

Nieczęsto zdarza się opinia, że bieganie po bieżni jest tylko „w porządku” – przeważnie ludzie albo je kochają, albo nienawidzą! Pogoda jednak nie rozpieszcza, a słońce zachodzi coraz wcześniej, co stawia nas przed jasnym wyborem: bieżnia albo marznięcie na dworze.

W klimacie północnym wszystkim nam łatwiej przybrać na wadze podczas zimowych miesięcy, dlatego poniżej podajemy kilka porad, które pomogą Ci odnaleźć radość na bieżni i nie odkładać biegania aż
do wiosny.

1. Symuluj różnorodny teren ustawieniami pochyłości
Jeśli korzystasz z nowoczesnej bieżni, która pozwala na regulację nachylenia, pobaw się ustawieniami i stwórz ciekawą trasę terenową, która będzie dla Ciebie wyzwaniem.
Od stromych gór po łagodne pagórki – można łatwo przełamać monotonię płaskiej trasy, wciskając przycisk pochyłości. Kocham bieganie po wzgórzach i odpowiada mi wyzwanie zwiększania kąta nachylenia co 60 sekund. Dodatkową zaletą kontrolowania pochylenia bieżni jest to, że możesz je sobie nieco obniżyć, jeśli wzniesienie okaże się zbyt strome. Na prawdziwej górze nie ma tak łatwo!

2. Z góry zaplanuj swoją muzykę
Muzyka to znane i sprawdzone źródło motywacji, szczególnie w trakcie ćwiczeń i uprawiania sportu.
We współczesnej technologii piękne jest to, że możesz tworzyć całe listy swoich ulubionych utworów. Poświęć nieco czasu na przejrzenie swojej muzycznej kolekcji i wybierz piosenki, które wywołują u Ciebie uśmiech. Ukochana piosenka może dać Ci motywację, dzięki której pobiegniesz jeszcze szybciej.

3. Trening interwałowy pomoże zapobiec nudzie
Tak naprawdę to kwestia preferencji, jednak trening interwałowy ma mnóstwo dodatkowych zalet, ponieważ nie tylko powstrzymuje nudę, ale pomaga też spalić więcej kalorii w krótszym czasie. Świetnym przykładem treningu interwałowego jest 45 sekund biegu na poziomie trudności 7/10 a potem spacer lub jogging na poziomie 3/10 przez 30 sekund. 30 – 45 minut takiego treningu może polepszyć Twoją wytrzymałość oraz wydolność naczyniowo-sercową.

4. Pobaw się opcjami
Jeśli zdecydujesz się na stabilny bieg bez regulacji tempa oraz nachylenia, odwróć swoją uwagę od biegania, bawiąc się funkcjami bieżni.
Wiele nowszych bieżni wyposażonych jest w monitory pracy serca oraz liczniki spalonych kalorii – wykorzystaj je do postawienia sobie małych wyzwań! Spróbuj utrzymać rytm serca w wyznaczonym przedziale lub zgadnąć, ile kalorii spalisz w ciągu dwóch minut. Możesz też wybrać jeden z gotowych programów i podumać o jednym ze swoich życiowych wyzwań. Lepiej myśleć o problemach podczas biegu, niż przy zasypianiu.

5. Rozbij bieg na elementy
Przed rozpoczęciem biegu wyznacz sobie kilka celów i nie bój się rozbić je na mniejsze, łatwiej osiągalne elementy.
Nie wchodź na bieżnię bez wyznaczonego celu, bo zwiększasz szansę na to, że zbyt wcześnie skończysz trening. Jeśli masz zamiar przebiec  5 mil, ale nuda dopada Cię już po 2, podejmij świadomą decyzję
o zrobieniu sobie przerwy. W ten sposób nie rezygnujesz z pierwotnego celu – rozbij go na etapy i wróć ze zdwojonym zaangażowaniem po przerwie. W przerwie możesz zrobić kilka lekkich ćwiczeń wytrzymałościowych lub skłonów. Najważniejsze jest, żeby potem wrócić na bieżnię.
Wiele siłowni ma również w ofercie zajęcia prowadzone przez instruktora, łączące bieganie z treningiem siłowym. Atmosfera grupowa daje frajdę i może dodatkowo Cię zmotywować.

6. Nie przeforsuj się
Korzyścią treningu na bieżni jest to, że możesz łatwo monitorować swój czas i przebyty dystans, nieobciążone zmiennymi takimi jak trudny teren lub kapryśna pogoda. Pamiętaj – biegaj w tempie, które Ci pasuje. Kuszące może być zmuszenie się do większego wysiłku, zwłaszcza jeśli ktoś obok Ciebie biegnie właśnie bardzo szybko. Możesz jednak zrobić sobie krzywdę, jeśli się przeforsujesz. Zachowując ostrożność, zmniejszasz ryzyko kontuzji.

Napisane przez Samanthę Clayton, AFAA, ISSA. Samantha jest Dyrektorem ds. Edukacji Fitness w Herbalife.
PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej i członkiem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
www.krsio.org.pl


pl-PL | 2018-02-23 02:14:34 | NAMP2HLASPX02