Przemeblowanie w treningu - 6 kroków do sprawności!

Print
Przemeblowanie w treningu - 6 kroków do sprawności
Przemeblowanie w treningowym planie: 6 kroków do sprawności!

Jeśli chodzi o wyznaczanie celów, to od wielu osób słyszę, że są zdeterminowane, by właśnie ten rok uczynić rokiem lepszej formy Czasem wystarczy tylko właściwe podejście – lub przemeblowanie w planie treningowym – by osiągnąć swoje cele fitness. Poniżej znajdziesz moje 6 kroków, które pomogą Ci uczynić swój trening bardziej efektywnym.

Jeśli czytasz ten tekst i wiesz, że Twoje stare nawyki są trudne do przełamania, znaczy to, że czas na nowe podejście i uporządkowanie planu treningowego! Małe przemeblowanie w treningu może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby zmotywować się i odnaleźć w sobie radość z własnej aktywności. Niektóre zmiany mogą wydawać się małe, ale w przypadku sprawności i zdrowia nawet niewielka zmiana może przynieść ogromne efekty. Czas wypracować nowe, zdrowe nawyki, które dadzą pozytywne rezultaty!

Przemeblowanie w planie treningowym: krok po kroku

1.    Zapisz to

Wyznacz 3 konkretne cele, które chcesz osiągnąć i zapisz je. Upewnij się, że masz możliwość nadzorowania poczynionych postępów, np. poprzez ważenie i mierzenie.
Im bardziej konkretny cel, tym lepiej. Jeśli to początek Twojej przygody z aktywnością, zacznij od czegoś małego. Miej praktyczne i realistyczne oczekiwania co do swoich celów i koniecznie je zapisz. Tak wielu ludzi opowiadało mi o tym, że udało im się osiągnąć więcej, bo mieli sprecyzowane cele i możliwość śledzenia postępów. Im więcej okazji stworzysz do mierzenia i zapisywania swoich sukcesów, tym większą będziesz mieć szansę na zmianę stylu życia.

2.    Zapomnij o przeszłości

Czas wybaczyć sobie wszystkie przeszłe, nieudane diety oraz plany fitness i zacząć myśleć o teraźniejszości.
Teraz, kiedy Twoje cele są już spisane, zacznij wprowadzać je w czyn. Kiedy zaangażujesz się całkowicie w teraźniejsze wybory, Twoja podróż do sukcesu będzie łatwiejsza. Każdego ranka, po przebudzeniu, powiedz sobie, że liczy się tylko dzisiejszy dzień (nawet, jeśli zeszłej nocy nie udało Ci się utrzymać diety). Porzuć obietnice w stylu „zacznę od jutra”. Za to, co liczy się dla ciebie najbardziej, zabierz się DZIŚ.

3.    Urozmaicaj
Jeśli ćwiczysz zawsze rano, spróbuj dodać przynajmniej jedną popołudniową sesję treningową w tygodniu.
Czasem Twoje ciało potrzebuje wybicia ze zwyczajowej rutyny, może się też okazać, że nowa pora dnia bardziej Ci odpowiada. Różnimy się tym, jak nasze ciała funkcjonują o rożnych porach dnia. Eksperymentuj, żeby odkryć, kiedy masz najwięcej energii. Nigdy nic nie wiadomo – może okazać się, że dajesz siebie więcej, spalasz więcej kalorii i czerpiesz więcej korzyści z treningu.
Jeśli utkniesz w powtarzającej się rutynie, często gubisz koncentrację i tracisz na produktywności. Trzymaj swój organizm w niepewności, zmieniając styl treningu, wprowadzając nowe ćwiczenia czy partnera treningowego, bądź wyznaczając tygodniowe wyzwanie fitness. Zabawa fitnessem zwiększy Twoją motywację do trzymania się ustalonego planu.

4.    Zwiększ intensywność

Kto powiedział, że do osiągnięcia wyznaczonych celów potrzebne są godziny spędzone na siłowni? Ćwicz szybko i sprawnie, albo raczej szybko i ciężko! Przynajmniej dwa razy w tygodniu wykonuj trening interwałowy, po którym zabraknie Ci tchu. Zwiększając intensywność treningów, możesz skrócić ich czas do 15 – 30 minut. To idealne rozwiązanie dla osób z napiętym harmonogramem albo dla tych, którzy myślą, że nie mają czasu na ćwiczenia. Koniec wymówek!

5.    Zwiększ obciążenie

Krótkie, efektywne treningi powinny być Twoim nowym podejściem do fitnessu – szczególnie, jeśli żyjesz w biegu. Budowanie beztłuszczowej tkanki mięśniowej uczyń podstawowym elementem Twojego planu treningowego, bez względu na to, czy chcesz schudnąć, czy przybrać na wadze. Jeśli ćwiczysz już z wykorzystaniem ciężarków, czemu nie spróbować z większymi? Jeśli dopiero zaczynasz, dobierz właściwe obciążenie, które pozwoli Ci zachować dobrą postawę ciała podczas ćwiczeń. Nie bój się zbytniego „napakowania” od podnoszenia ciężarów: osobiście uważam, że używanie zbyt małego obciążenia, które nie jest wyzwaniem przy wielu obciążeniach, to po prostu strata Twojego cennego czasu!

6.    Aktywność przede wszystkim

Planowy odpoczynek to konieczność, bo pozwala organizmowi zregenerować się po wysiłku związanym z ćwiczeniami. Jednak wiele osób źle rozumie ideę dnia odpoczynku. Nie chodzi o to, żeby przesiedzieć cały dzień bez ruchu. W dniu odpoczynku Twoim celem powinno być zmniejszenie napięcia wynikającego z podnoszenia ciężarów lub forsownych ćwiczeń. Nie rezygnuj jednak z ruchu. Ruch jest potrzebny nam wszystkim, przez co najmniej 30 minut dziennie. Spędzaj więc swoje dni odpoczynku ciekawie i aktywnie np. na rowerze, na pieszej wycieczce bądź na basenie. Wybieraj mało obciążające zajęcia – w ten sposób nadal będziesz spalać kalorie, oszczędzając przy tym siebie.

Moim celem jest pomóc Ci w zoptymalizowaniu Twojego treningu i znalezieniu planu odpowiedniego właśnie dla Ciebie. Mam nadzieję, że moje 6 kroków odświeży Twoje podejście do fitnessu. Powodzenia!

Napisane przez Samanthę Clayton, AFAA, ISSA Samantha jest Dyrektorem ds. Edukacji Fitness w Herbalife.
PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej i członkiem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
www.krsio.org.pl


pl-PL | 2018-02-23 08:11:50 | NAMP2HLASPX02