Odliczanie do lata - zadbaj o formę i rzeźbę

Print
summer_countdown
Dziś zdradzę Wam trzy rzeczy, które warto robić i trzy, których należy unikać, by osiągnąć wymarzony wygląd. Zacznijmy od wyznaczenia sobie realistycznych oczekiwań. Im bliżej lata, tym więcej ludzi czuje presję, by zrzucić szybko kilka dodatkowych kilogramów.  Niestety, wkrótce potem wiele osób ogarnia zniechęcenie, ponieważ nadwaga nie znika magicznie i tak szybko, jak by sobie tego życzyli.   Szał na szybkie chudnięcie zaczyna się często od dobrych intencji, lecz jeśli nie towarzyszą im realistyczne cele, całe przedsięwzięcie ma niewielkie szanse powodzenia.

U mnie - trenera osobistego - ten szał szybkiego chudnięcia budzi mieszane emocje.  Z jednej strony, jestem podekscytowana perspektywą wspierania ludzi we wkraczaniu na ścieżkę zdrowego, aktywnego trybu życia.  Z drugiej, niepokoi mnie to, jak wiele nieporozumień co do odżywiania i fitnessu pokutuje nadal u dużej liczby osób. Frustruje mnie, kiedy widzę osoby entuzjastycznie rozpoczynające nowy plan treningowy tylko po to, by porzucić go przed uzyskaniem jakichkolwiek rezultatów - dlatego chcę, byśmy zrozumieli, jak powinien wyglądać  osiągalny plan szybkiego zrzucania kilogramów.

Wszyscy powinniśmy czuć się dobrze w swoich ciałach, a ponieważ od lata dzieli nas jeszcze parę tygodni, masz jeszcze mnóstwo czasu na wprowadzenie kilku zmian w swoim trybie życia, a przyniosą  one widoczne efekty. Pomogę Ci, ujawniając trzy rzeczy, które warto robić i trzy, których należy unikać, by osiągnąć swoje cele fitness na lato.

TAK, zacznij teraz
Właśnie „dziś” to najlepsza pora na wprowadzenie pozytywnego podejścia do fitnessu i zdrowia. Oczywiście musisz wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym co do tego, czy Twój stan zdrowia pozwala na zwiększony wysiłek fizyczny.  
Kiedy już to ustalisz, nie zwlekaj z działaniem, ponieważ same marzenia i fantazje o idealnym ciele na lato nie zbliżą Cię do wyznaczonego celu!  Zwykły spacer lub przejażdżka na rowerze to świetny początek. Później zadbaj o to, by dzień po dniu zwiększać swoją aktywność.

TAK, działaj powoli i stopniowo
Pośpieszne wprowadzanie zbyt trudnego programu treningowego może mieć dwojaki efekt - albo zrezygnujesz po przetrenowaniu wynikającym ze zbyt nagłego zwiększenia aktywności, albo nabawisz się kontuzji, która zniweczy cały Twój misternie opracowany plan fitness. Działaj więc z dnia na dzień, wybierając aktywności, które dają Ci radość.
Co najmniej 30 minut aktywności dziennie to właściwy pierwszy krok, a dobra wiadomość jest taka, że niemal każde ćwiczenie możesz dostosować do swojego obecnego poziomu sprawności.

TAK, wyznacz sobie realistyczne cele i opracuj plan długoterminowy
Jeśli chcesz schudnąć, żeby popisać się „kaloryferem” w lecie, to Twój obecny procent tkanki tłuszczowej powinien być już relatywnie niski.   Rozpoczęcie konsekwentnego reżimu treningowego teraz pomoże Ci nabrać kondycji i umożliwi osiągnięcie upragnionej rzeźby w przyszłości, nawet jeśli w ciągu miesiąca nie zdążysz wyrobić sobie mięśni twardych jak skała!
Wyznaczając cel możliwy do osiągnięcie, ułatwiasz sobie zadanie utrzymania planu fitness, dlatego zacznij od obniżenia tkanki tłuszczowej o procent lub dwa, a potem utrzymaj po prostu tempo.  Pamiętaj też, że aktywność i zdrowie dają ostatecznie więcej satysfakcji, niż nawet najlepiej wyrzeźbiony brzuch.

Wierzę, że kluczem do sukcesu jest uczynienie treningu przyjemnym i osiągalnym.  Należy również unikać pułapki robienia za dużo, za szybko - przyjrzyjmy się więc teraz trzem największym winowajcom, którzy mogą stanąć na drodze do Twojego sukcesu:

NIE stosuj drakońskiej diety czy drastycznego programu treningowego

Wizja gwałtownej utraty wagi i niesamowicie wyrzeźbionego ciała jest dla wielu osób tak kusząca, że przechodzą one na drakońskie diety lub próbują przeskoczyć z kanapy od razu do treningu o wysokiej intensywności. W mojej opinii jest to jedna z podstawowych przyczyn wystąpienia efektu jo-jo, przez który przybieramy później na wadze, zamiast ją tracić.
Radykalne diety i treningi, chociaż początkowo faktycznie mogą skutkować gwałtowną utratą wagi, nie sprzyjają długoterminowemu zaangażowaniu, dlatego wielu ludzi szybko wróci do objadania się i zalegania na kanapie.

NIE waż się codziennie

Sama waga nie jest wiarygodnym wskaźnikiem skuteczności programu treningowego. Zbyt częste jej sprawdzanie wagi może prowadzić do rozczarowania i pokusy porzucenia programu. Zamiast skupiać się na utracie wagi, rozważ wzięcie pod uwagę innych oznak sukcesu.   Korzystne może być obserwowanie postępów w efektywności pracy serca na danym poziomie intensywności albo zwiększonej siły - mierzonej rosnącym obciążeniem podnoszonych odważników.  Pomiary tkanki tłuszczowej i wymiarów ciała - np. talii, bioder czy obwodu ramion - mogą być dodatkowym źródłem motywacji co do tego, że Twoja ciężka praca przynosi rezultaty.

NIE trenuj bez planu

Nawet jeśli zamierzasz trenować samodzielnie, bez wsparcia trenera, mimo wszystko warto stworzyć sobie własny plan fitness. Aby Twoje ciało stale się zmieniało, wybrany trening musi być na bieżąco dostosowywany do Twojej zwiększającej się sprawności. Mówiąc prościej: wraz ze wzrostem sprawności, trening wydaje się łatwiejszy, dlatego należy zwiększać jego intensywność i długość, by nadal stawiać ciału wymagania.  To podejście wynika z prostej zasady adaptacji, a prowadzenie dzienniczka fitness pomoże Ci śledzić Twoje postępy.

Napisane przez Samanthę Clayton, Dyrektor ds. Edukacji Fitness w Herbalife
PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej i członkiem Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
www.krsio.org.pl


pl-PL | 2018-02-23 08:15:51 | NAMP2HLASPX02