This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies. Find out more here »

Dokonaliśmy aktualizacji naszej Polityki Prywatności. Kliknij tutaj aby przejrzeć zaktualizowaną wersję.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Print
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Pod nazwami „omega-3” i „omega-6” kryje się wiele jadalnych kwasów tłuszczowych, które powinnismy spożywać, ponieważ nie są wytwarzane przez nasz organizm w wystarczającej ilości. Wspierają one wzrost, wzrok oraz funkcjonowanie mózgu.

Nasza dieta zwykle nie jest zrównoważona – najpopularniejsze produkty zawierają mnóstwo tłuszczów omega-6 przy jednoczesnym niedoborze kwasów z grupy omega-3. Może to negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Nie zawsze tak było – jadłospisy naszych przodków zawierały właściwą kompozycję kwasów tłuszczowych pochodzących z produktów roślinnych, takich jak warzywa, owoce, orzechy i nasiona.

W ciągu ostatnich 150 lat pula dostępnych produktów spożywczych uległa tak diametralnej zmianie, że obecnie przyjmujemy około 15 razy więcej kwasów omega-6 niż omega-3. Jednym z głównych winowajców jest tu znaczna ilość spożywanych przez nas olei pochodzących z ziarna. Jesteśmy przeładowani tłuszczami omega-6 z produktów smażonych, pieczonych, chrupek czy dressingów sałatkowych – jednocześnie spożywamy za mało kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które możemy znaleźć przede wszystkim w rybach, ale również w warzywach i orzechach.

Decyzja o zmniejszeniu całkowitej ilości spożywanego tłuszczu może pomóc przywrócić równowagę, ponieważ to właśne tłuste potrawy są głównymi źródłami kwasów tłuszczowych omega-6. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na rybę kilka razy w tygodniu, rozważ odpowiedni suplement diety. Warzywa i owoce zawierają właściwą kompozycję kwasów tłuszczowych, dlatego postaraj się uwzględniać je w każdym posiłku.

W przypadku owoców, tłuszcz gromadzi się przede wszystkim w nasionach – dlatego np. jagody i kiwi oraz inne owoce z jadalnymi nasionami są świetnym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Orzechy i nasiona mogą być natomiast niezłym pomysłem na przekąskę. Z powodzeniem mogą one zastąpić chipsy i krakersy, zawierające mniej zdrowe kwasy tłuszczowe omega-6.

PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej
https://pssb.pl/


pl-PL | 2019-02-15 18:58:48 | NAMP2HLASPX01