This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies. Find out more here »

Dokonaliśmy aktualizacji naszej Polityki Prywatności. Kliknij tutaj aby przejrzeć zaktualizowaną wersję.

Co jeść i pić po treningu

Print
Co jeść i pić po treningu

Pocenie się w trakcie treningu powoduje utratę wody i ważnych soli mineralnych, np. sodu i potasu. Wielu zaawansowanych sportowców wyrabia sobie nawyk ważenia się przed i po treningu, co pozwala im na określenie, ile płynów muszą uzupełnić. Za każde 0,4 kg stracone podczas wysiłku należy wypić około 2-3 kubki płynów.

Co pić po treningu?
Woda nadaje się do uzupełnienia płynów – węglowodany, sód (oraz prawdopodobnie trochę potasu) uzupełnisz później pokarmem. Również napoje sportowe to doskonały wybór, ponieważ dostarczają nie tylko płynów i węglowodanów (a niektóre nawet odrobinę białka – także potrzebnego organizmowi), ale mają też właściwą kompozycję soli mineralnych utraconych przy poceniu się. Zwykle mają też łagodny, słodkawy smak, który zachęca do częstszego picia.

Uzupełnij węglowodany
W trakcie ciężkich ćwiczeń Twój organizm spala mnóstwo węglowodanów, podstawowego paliwa zasilającego mięśnie. Po treningu należy jak najszybciej uzupełnić ich zapas. Zalecana ilość to około 1,4 g węglowodanów na kilogram masy ciała. Osoba ważąca 75 kg powinna zjeść ok. 100 g węglowodanów. Zdrowe węglowodany, np. owoce, pełne ziarna oraz te zawarte w nabiale to świetna przekąska po intensywnym treningu.

Po treningu Twoje ciało potrzebuje białka
Do regeneracji potrzebne jest też trochę białka, ponieważ wspomaga ono odbudowę i przyrost mięśni po wysiłku fizycznym. Nie musi być go dużo – wystarczy około 10 g. Idealny posiłek lub przekąska po treningu łączy zdrowe węglowodany i białko, dlatego sportowcy często sięgają po pokarmy takie jak kanapka na chlebie pełnoziarnistym, jogurt z owocami, koktajl proteinowy z mlekiem i owocami lub specjalnie skomponowane napoje regeneracyjne.

Czas ma znaczenie
Kiedy ćwiczysz, Twoje mięśnie lepiej przyjmują dostępne składniki odżywcze – ta wrażliwość trwa przez określony czas. Dlatego wielu sportowców chcących usprawnić regenerację mięśni zwraca uwagę na tzw. okno metaboliczne, okres ok. 30-45 minut po treningu, gdy należy spożyć białko i węglowodany. Wówczas komórki Twoich mięśni są bardziej podatne na działanie insuliny –  hormonu wspomagającego transport aminokwasów (z białka) do komórek. Insulina dostarcza również węglowodany do komórek, gdzie przechowywane są one w formie glikogenu. Zapas ten może dostarczyć mięśniom energii przy następnej aktywności fizycznej.

Autorką artykułu jest Susan Bowerman, dyrektor Herbalife ds. edukacji odżywiania. Susan jest zarejestrowaną dietetyczką oraz certyfikowanym specjalistą ds. dietetyki sportowej.

 


PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej
https://pssb.pl/


pl-PL | 2019-02-15 19:41:11 | NAMP2HLASPX01