This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies. Find out more here »

Dokonaliśmy aktualizacji naszej Polityki Prywatności. Kliknij tutaj aby przejrzeć zaktualizowaną wersję.

5 błędów treningowych, których łatwo możesz uniknąć

Print
5 exercise mistakes to avoid

Wyeliminuj błędy treningowe, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać czas na siłowni oraz osiągać cele sprawnościowe. Zapoznaj się z listą najczęstszych potknięć treningowych wraz z sugerowanymi rozwiązaniami.

Błąd 1: Bezproduktywnie spędzony czas na bieżni

Wiele osób ustawia bieżnię na wolne tempo i maszeruje, oglądając telewizję lub czytając czasopisma. Wprawdzie taki trening jest lepszy niż żaden, jednak wydatek kaloryczny przy takim treningu jest niski. Z pewnością nie jest to najbardziej efektywny sposób wykorzystania czasu na siłowni.

Rozwiązanie: wkraczaj na bieżnię z determinacją i wybierz tempo, które wymusi na Tobie skupienie uwagi. Stosuj częste zmiany tempa i nachylenia, aby postawić sobie wyzwanie. Jeśli zawsze zaczynasz trening od bieżni, rozważ urozmaicenie i wypróbuj inny sprzęt kardio.

Błąd 2: Garbienie się

Nieprawidłowe podnoszenie ciężarów, polegające na garbieniu się przy podnoszeniu lub opuszczaniu ciężarów, może prowadzić do urazu lub zaburzenia rozwoju mięśni. Zwłaszcza, jeżeli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia i masz osłabione dolne mięśnie pleców.

Rozwiązanie: zawsze przyjmuj postawę atlety. Wykorzystaj mięśnie pośladków, uginając nogi przy podnoszeniu i opuszczaniu ciężarów.

Błąd 3: Stosowanie niepowiązanych ze sobą ćwiczeń

Czy większość treningu poświęcasz konkretnym, małym grupom mięśni np. bicepsowi lub mięśniowi prostemu brzucha? Okresowa sesja poświęcona konkretnym mięśniom ma swoje zalety, ale pracowanie wyłącznie nad małymi grupami mięśni nie jest efektywnym sposobem na spalanie kalorii i podniesienie ogólnej sprawności.
Rozwiązanie: wykonuj ćwiczenia kombinowane, angażujące duże grupy mięśni, które zapewnią najlepsze spalanie kalorii podczas i po treningu. Jeśli skupiasz się na małych grupach mięśni, rozważ dodatkowe ćwiczenia kardio.

Błąd 4: Zbyt długi odpoczynek

Robienie zbyt długich przerw na wypoczynek pomiędzy seriami to częsty błąd podczas ćwiczeń z ciężarami. Odpoczynek mięśni pomiędzy seriami jest ważnym elementem ćwiczeń interwałowych, nie trać jednak koncentracji i wracaj do ćwiczeń bez zwłoki.

Rozwiązanie: wykorzystując stoper, konsekwentnie kontroluj czas poświęcany na ćwiczenia i odpoczynek, a jeśli chcesz wycisnąć jeszcze więcej z treningu, wykonuj ćwiczenia kardio w przerwach między seriami. Pomoże Ci to utrzymać podniesione tętno.

Błąd 5: Pominięcie rozgrzewki

Zabieranie się za właściwy trening bez odpowiedniej rozgrzewki może prowadzić do urazów, kiepskiego samopoczucia oraz znacznego obniżenia efektywności. Poświęć kilka minut przed treningiem na przygotowanie umysłu i ciała. Dzięki temu trening przyniesie lepsze rezultaty, a następnego dnia nie pojawią się zakwasy.
Rozwiązanie: uświadom sobie, że celem rozgrzewki jest przygotowanie do treningu. Spróbuj dynamicznej rozgrzewki, złożonej z lekkich ćwiczeń kardio. Możesz również zacząć od lżejszej wersji swojego właściwego treningu. Np. jeśli zamierzasz wykonywać przysiady z obciążeniem – wykonaj rozgrzewkę składającą się z przysiadów.

Autorem artykułu jest Samantha Clayton, dyrektor ds. edukacji fitness w Herbalife.

PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej
https://pssb.pl/


pl-PL | 2019-02-15 19:13:50 | NAMP2HLASPX01