This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies. Find out more here »

Dokonaliśmy aktualizacji naszej Polityki Prywatności. Kliknij tutaj aby przejrzeć zaktualizowaną wersję.

Jak chodzić więcej?

Print
HL_maximise_daily_step_count

Masz ochotę na fajną, efektywną i towarzyską aktywność, która pomoże Ci zwiększyć codzienny czas ruchu? Staraj się chodzić więcej! Nasza ekspertka, Samantha Clayton, zdradzi kilka sposobów ułatwiających przejście przez dzień piechotą.

Nigdy nie lekceważ mocy chodzenia! Prosta decyzja o codziennym spacerze może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i ogólną sprawność organizmu.

Zakochaj się w chodzeniu!

• Spacery dają dużo frajdy, szczególnie w towarzystwie znajomej osoby.
• Jeśli nie traktujesz spaceru jako pełnoprawnej formy treningu, z uwagi na niską intensywność – pomyśl o tym inaczej. Wprawdzie chód faktycznie nie wymaga intensywnego wysiłku, jednak wpływa na układ sercowo-naczyniowy i pomaga się rozruszać, a to klucz do osiągnięcia wyznaczonych celów.
• Spacer jest łatwo wykonalny dla większości osób, co czyni go świetnym pierwszym szczeblem dla ludzi dopiero rozpoczynających wspinaczkę po  tzw. drabinie sprawności. Kiedy już przekonasz się do ruchu, dzięki regularnemu chodzeniu, może to skutkować jeszcze większą aktywnością.
• Przechadzka nic nie kosztuje, wymaga bardzo niewielkich umiejętności i może zostać łatwo wpasowana w plan dnia, jako np. spacer pomiędzy miejscem pracy i miejscem zamieszkania, stając się integralnym elementem Twojego życia.

3 sposoby na to, by chodzić więcej

1. Zmień proste nawyki, np. parkuj dalej od sklepów, wysiadaj z komunikacji miejskiej przystanek wcześniej, wybieraj schody zamiast windy lub osobiście przejdź się do kolegi z biura zamiast wysłać mu e-maila.

2. Świadomie decyduj, że np. będziesz dreptać w miejscu podczas rozmowy telefonicznej, wstaniesz od biurka kilka razy dziennie, by pochodzić przez 5 minut, czy wybierzesz się na spacer podczas przerwy obiadowej. Spędź trochę czasu (15-20 minut) na bieżni i ruszaj się w domu – sprzątanie i prace w ogrodzie też zrobią swoje!

3. Wyznaczaj sobie cele takie, jak codzienne, kilkukrotne pokonanie schodów w ramach ćwiczeń, przejście 5 km, 40-minutowy spacer z psem lub dwie 20-minutowe przechadzki w tygodniu, podczas przerw na kawę. Wszystko to znacząco zwiększy czas poświęcany na chodzenie.

Czy chodzisz wystarczająco szybko?
Jeśli trudno Ci znaleźć czas na ćwiczenia, rozważ zwiększenie tempa spaceru – pozwoli Ci to wykonać więcej kroków w krótszym czasie. Oto cztery podstawowe tempa chodzenia:
T = Towarzyska przechadzka. Powolne tempo pozwala na swobodną rozmowę.
R = Raźny spacer. Wymaga około 60% wysiłku. Rozmowa nadal jest możliwa, ale czasem może zabraknąć wam tchu.
S = Szybki chód. Wymaga około 70-80% wysiłku i znacznie utrudnia rozmowę.
E = Energiczny marsz. Nie możecie rozmawiać i idziecie możliwie najszybciej, energicznie machając rękami. Spróbuj uwzględnić wzniesienia na trasie.

Najlepszy sposób pomiaru codziennych kroków
Kupno prostego krokomierza lub pobranie odpowiedniej aplikacji na telefon pomoże Ci mieć kontrolę nad tym, ile chodzisz – w końcu samodzielne policzenie 10 000 kroków w ciągu całego dnia byłoby niemożliwe. Na rynku dostępnych jest wiele zmyślnych gadżetów, ale sugeruję wybór przede wszystkim czegoś wygodnego, co można przypiąć do ubrania, nosić lub schować do kieszeni. Liczy się każdy krok! Mnóstwo elektronicznych akcesoriów do noszenia posiada opcję mierzenia dziennej liczby kroków. Wiele aplikacji mobilnych i gadżetów na rękę gratuluje Ci nawet osiągnięcia celu wyznaczonego na dany dzień!


Autorem artykułu jest Samantha Clayton, dyrektor ds. edukacji fitness w Herbalife.

 

 

PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej
https://pssb.pl/


pl-PL | 2019-02-15 20:15:04 | NAMP2HLASPX01