This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies. Find out more here »

Dokonaliśmy aktualizacji naszej Polityki Prywatności. Kliknij tutaj aby przejrzeć zaktualizowaną wersję.

Jak wspomóc koncentrację dietą

Print
food_article_100
Zależy Ci na większej koncentracji? Aby utrzymać energię umysłową i uwagę na właściwym poziomie, potrzebujesz właściwych posiłków o właściwych porach.
Kiedy następnym razem spadnie Twój nastrój lub poziom energii, zastanów się - kiedy jadłeś ostatni posiłek? Z czego się składał? Czy towarzyszyła mu wystarczająca ilość płynów? Opuszczone lub niezbilansowane posiłki oraz odwodnienie mogą pozbawić Cię energii umysłowej i koncentracji. Nie pomijajmy też roli właściwego wypoczynku.

Czym jest energia umysłowa?

Zalicza się do niej Twój ogólny nastrój, motywacja, koncentracja i zdolność skupienia się. Kiedy w mentalnym silniczku skrzypi któryś z tych elementów, prawdopodobnie winna jest dieta. Oto trochę „strawy dla umysłu”...

Co jeść, by być sprawnym mentalnie przez cały dzień?

Potrzebne są właściwe węglowodany

Z tych węglowodanów wytwarzana jest glukoza. Po rozbiciu w trakcie procesu trawienia, węglowodany wchodzą w krwiobieg jako glukoza (lub „cukier we krwi”), która jest podstawowym paliwem dla mózgu. Ponieważ mózg jest aktywny przez całą dobą, potrzebuje dużo energii i wymaga stałego zaopatrzenia. Najlepiej jest postawić na węglowodany z owoców, warzyw i pełnych ziaren - dostarczą one składników potrzebnych mózgowi. Wszystkie te produkty są bogate w błonnik, ich trawienie zajmuje więc trochę czasu, zapewniając stały dopływ glukozy do krwiobiegu. Z drugiej strony, pokarmy zawierające przetworzone węglowodany (np. produkty mączne i słodkie) są trawione stosunkowo szybko, co skutkuje nagłym wzrostem poziomu cukru we krwi - ale zwykle potem następuje równie gwałtowny spadek. W rezultacie obniża się też nasza sprawność umysłowa.

Zasilaj swój mózg w równych przedziałach czasu

Ponieważ mózg potrzebuje stałego dopływu glukozy, jedzenie o stałych porach jest ważne, bo zapobiega spadkom energii. Postaraj się o 3 małe posiłki i/lub przekąski co 3-4 godziny.

Zacznij dzień od śniadania


Wiele powiedziano już o istotnej roli śniadania, a zapewnienie właściwego odżywiania mózgowi jest tylko kolejnym powodem do pamiętania o rozpoczęciu dnia posiłkiem. Podczas snu mózg nadal pracuje, dlatego jego zapasy energii są uszczuplone o poranku. Zatroszcz się o swój mózg i zacznij dzień od zbilansowanego śniadania zawierającego wszystkie niezbędnie mikro- i makroskładniki.

Zadbaj o odpowiednią porcję białka

Chociaż Twój mózg nie wykorzystuje bezpośrednio białka jako paliwa, potrzebuje jednak pochodzących z niego aminokwasów. Zaleca się, aby do 30% dziennego spożycia kalorii pochodziło z białka, pamiętaj więc o drobiu, rybach, nabiale, orzechach i fasoli w codziennej diecie. Twój organizm będzie dzięki temu funkcjonował, jak należy. Najlepsze są „pełne” białka takie, jak to pochodzące z soi.

Dużo pij

Nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie wpłynąć na koncentrację i uwagę - ucierpisz jeszcze zanim poczujesz pragnienie. Woda to zawsze dobry wybór, ale umiarkowane ilości kawy i herbaty również mogą składać się na dzienne spożycie płynów. Napoje zawierające kofeinę pomagają podtrzymać koncentrację i uwagę - stosuj je jednak rozsądnie. Nierozsądnie byłoby zapomnieć o diecie i posiłkować się tylko kofeiną. Odpowiednie nawodnienie i odżywianie są równie ważne. Obserwuj również swoją reakcję na kofeinę. Jeśli zaczyna wywoływać rozdrażnienie lub nie pozwala zasnąć w nocy, rozsądnie będzie ograniczyć jej spożycie.

Napisane przez Susan Bowerman, Dyplomowaną dietetyczkę, Certyfikowaną Specjalistkę ds. Odżywiania Sportowego. Susan jest konsultantką opłacaną przez Herbalife.
PSSB Herbalife Polska jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bespośredniej
https://pssb.pl/


pl-PL | 2019-02-15 19:40:28 | NAMP2HLASPX01